Коротко про головне
Вузлики Гебердена та Бушара розвиваються як захисна реакція на руйнування суглобового хряща. Вузлики Бушара — “гулі” на середньому суглобі пальця, а вузлики Гебердена — на суглобі, що з’єднує палець з нігтьової фалангою. Це характерні симптоми остеоартриту.
Остеоартрит — нова назва одного з найпоширеніших системних уражень сполучної тканини деформуючого остеоартрозу (ДОА). Нову назву прийнято, щоб підкреслити роль запальної реакції у механізмі розвитку кісткових деформацій (суфікс “-ит” у медицині свідчить про запальну природу захворювання: апендицИТ, холецистИТ, цистИТ, тощо).
Однак у медичній літературі ви досі можете зустріти абревіатуру ДОА і навіть “стародавню” назву “артроз”. У нашій статті терміни “артроз”, “остеоартроз” та “остеоартрит” використовуються як синоніми.
Лікування остеоартриту методами фітотерапії схвалено офіційною медициною. Сьогодні на зміну традиційним аптечним “травкам” прийшли фітопрепарати, які містять екстракти діючих речовин лікарських рослин. Такі ліки поєднують «народний» та науковий підхід, тому відрізняються підвищеною ефективністю.
Хомвіо®-Ревман містить потужну протизапальну речовину колхіцин, яка надійно усуває загострення захворювання. Курсовий прийом під час підвищеного сезонного ризику (весна, осінь) допомагає досягти тривалої ремісії остеоартриту (артрозу) пальців рук.
Чому з’являються нарости на суглобах пальців
Вузлики Бушара та Гебердена лікарі називають остеофітами — кістковими виростами, що розвиваються в місцях підвищеного навантаження для захисту тканин від руйнування.
У здорових людей підвищене навантаження пов’язане з особливостями професії чи способу життя. Таким чином, наприклад, кісткові нарости на суглобах пальців рук утворюються у людей, які займаються бойовими мистецтвами.
Однак найчастіше вузлики Гебердена та Бушара розвиваються як результат передчасного старіння хрящової поверхні міжфалангових з’єднань при остеоартриті пальців рук.
Нарости на суглобах пальців утворюються на пізній стадії процесу, коли хрящ, що покриває суглобові поверхні, розволокняється, стоншується, на ньому утворюються тріщини. В результаті підвищується тиск на ділянки кістки, що розташовані під ураженим хрящем, а також на суглобову капсулу.
Щоб захистити тканини від підвищеного навантаження, організм нарощує кісткову тканину як безпосередньо під хрящем, так і по краях суглобових поверхонь.
Як розвиваються симптоми остеоартриту
Появі наростів на суглобах пальців передують біль, свербіж та інші неприємні відчуття у ділянці міжфалангових суглобів. При вираженому запальному процесі розвивається набряк, виникає відчуття оніміння тканин, знижується рухливість уражених фалангів кисті.
Однак у переважній більшості випадків вузлики Бушара та Гебердена з’являються на фоні помірно або слабковираженої симптоматики. Характерна легка припухлість і біль, що з’являються після фізичного навантаження або надвечір, а зникають — вранці або після відпочинку.
Досить часто процес передчасного старіння хряща протікає непомітно для пацієнта. Так що вузлики Гебердена і Бушара з’являються як перший симптом захворювання, який свідчить про виражені дегенеративні процеси всередині міжфалангових сполук.
Остеоартрит пальців рук протікає мляво. Періоди ремісій чергуються зі спалахами загострення. Залишені без лікування вузлики з кожним загостренням збільшуються у розмірах, аж доки не блокують складний механізм роботи пальців, викликаючи характерну деформацію.
У кого з’являються нарости на суглобах пальців рук
Вузлики Гебердена та Бушара — форма остеоартриту, для якої характерна спадкова схильність. Страждають переважно жінки. Схильність до розвитку патології передається по материнській лінії: бабуся→мама→онука.
Артроз пальців рук — поліетіологічне захворювання. Реалізації спадкової схильності сприяють зовнішні фактори:
- підвищене функціональне навантаження на кисть;
- перенесені травми, запальні реакції (переломи, вивихи, артрити);
- професійні шкідливості (робота у холодному вологому приміщенні).
Основний пусковий механізм розвитку остеоартриту — коливання гормонального фону. Статистика свідчить, що вузлики Бушара та Гебердена найчастіше розвиваються у жінок 40-60 років, тобто в період клімаксу.
Нарости на суглобах пальців рук попереджають про ризик поширення патології на суглоби нижніх кінцівок. Додатковий фактор ризику — коливання гормонального фону, а також захворювання, що збільшують навантаження на несучі з’єднання кінцівок (ожиріння) або сприяють нерівномірному розподілу ваги (плоскостопість).
Чи можна вилікувати вузлики Гебердена та Бушара
У разі гострої запальної реакції величина наростів на суглобах пальців обумовлена набряком навколишніх тканин, тому вираженість деформації може зменшитися після усунення запального процесу.
Головна небезпека остеоартриту пальців — перехід на інші відділи опорно-рухового апарату із загрозою розвитку інвалідності.
Остеоартрит посідає перше місце серед показань до заміни великих суглобів кінцівок на штучні протези.
Вузлики Бушара та Гебердена – показання до медикаментозного лікування, якщо поява кісткових наростів на суглобах пальців рук супроводжується симптомами загострення процесу:
- больовий синдром;
- набряк;
- підвищення температури шкіри у проекції уражених міжфалангових сполук;
- порушення функції суглобів.
Лікування призначає лікар з урахуванням показань та протипоказань. Може бути рекомендована зовнішня терапія (ванни, примочки, мазі, бовтанки, компреси) з використанням протизапальних засобів.
Якщо вузлики Гебердена та Бушара супроводжуються вираженою запальною реакцією, показаний курсовий прийом нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ) всередину, або внутрішньом’язово.
Лікування фітопрепаратами
Якщо ви виявили у себе кісткові шишки, схожі на вузлики Гебердена та Бушара, потрібно піти на прийом до лікаря (терапевта, ревматолога чи ортопеда). Офіційна медицина рекомендує включати до загального комплексу консервативної терапії захворювань суглобів запального походження лікування травами.
На відміну від інших ревматичних захворювань, остеоартрит не вражає внутрішні органи. Тому лікарі рекомендують використовувати для лікування остеоартриту пальців рук «м’які» засоби, що без шкоди для здоров’я блокують подальший розвиток та поширення захворювання.
Фітопрепарати мають мінімальну кількість протипоказань, не чинять шкідливих побічних ефектів, діють повільно, але ефективно.
При використанні траволікування слід надавати перевагу препаратам промислового виготовлення:
- лікарські трави вирощуються у екологічно безпечних районах;
- суворо дотримуються всі технології (збирання, зберігання, транспортування);
- трави входять до складу препаратів у вигляді концентрованих діючих речовин.
Вузлики Бушара та Гебердена – показання до призначення фітопрепарату Хомвіо®-Ревман. Натуральний препарат містить комбінацію активних діючих речовин, зокрема потужний протизапальний засіб колхіцин.
При артрозі пальців рук Хомвіо®-Ревман ефективно знімає больовий синдром, усуває набряк навколишніх тканин, блокує запальний процес, що грає провідну роль у розвитку наростів на суглобах пальців. Повернути процес назад неможливо, але його можна полегшити м’якими методами.
Хомвіо®-Ревман для лікування та профілактики вузликів Бушара та Гебердена
Запобігти розвитку будь-якого захворювання набагато легше, ніж займатися його лікуванням. Для підтримки міжфалангових з’єднань можна використовувати ті ж методи, що для консервативного лікування артрозу пальців рук у період ремісії.
Профілактичні заходи необхідні для людей із групи ризику:
- вік старше 40 років;
- вузлики Гебердена та Бушара у родичів по материнській лінії;
- генетична схильність до ревматичних захворювань (артрити, артрози у найближчих родичів);
- цукровий діабет, подагра (в анамнезі чи у найближчих родичів);
- професійні шкідливості (підвищене навантаження на кисті рук, робота на холоді, в приміщеннях з підвищеною вологістю).
Як профілактику лікарі рекомендують гігієну праці, профілактичні курси лікувальної фізкультури, а також санаторно-курортне лікування та курсовий прийом рослинних препаратів, що підтримують здоров’я суглобів.
Вузлики Бушара та Гебердена розвиваються як результат запального процесу. Тому для профілактики виникнення наростів на суглобах пальців рук рекомендується прийом протизапальних засобів рослинного походження під час підвищення сезонного ризику (весна, осінь).
Увага! Самолікування шкодить здоров’ю. Діагноз повинен встановлювати лікар. Перед початком прийому фітопрепарату уважно ознайомтеся з інструкцією. Дотримуйтесь дозування та тривалості курсу в залежності від стадії процесу (ремісія, загострення, профілактика). Лікування остеоартриту проводиться під наглядом фахівця (сімейний лікар, ревматолог чи ортопед).