Високий тиск у жінок після 50 / Причини /Що робити

Причини високого тиску у жінок після 50 років

 

Високий тиск у жінок та чоловіків

Підвищений тиск (гіпертонія) – найважливіший фактор ризику серцево-судинних захворювань. Існує думка, що жінки менш схильні до гіпертонії, ніж чоловіки. Чи так це?

Ми не знайшли українську статистику, але результати дослідження здоров’я у Німеччині демонструють, як розподіляється високий тиск у жінок та чоловіків за віковими категоріями. Ось як виглядає статистика¹:

Вік Жінки з гіпертонією Чоловіки з гіпертонією
18 – 29 років 1,3% 8,4%
30 – 39 років 4,8% 11,4%
40 – 49 років 17,2% 26,2%
50 – 59 років 34,6% 41,7%
60 – 69 років 60,7% 58,8%
70 – 79 років 74,7% 73,6%

Ми бачимо, що артеріальний тиск з віком може підвищуватися в обох статей. Але ми бачимо також, що з віком жінки наздоганяють чоловіків, а з 60 років — обганяють. Чому так?

 

Причини високого тиску у жінок після 50 років

Є кілька причин розвитку гіпертонії під час клімаксу:

  • Гормони правлять жіночим організмом. Серцево-судинна система – не виняток. У період менопаузи різко знижується рівень естрогену. Крім репродуктивної функції естроген відповідає за еластичність шкіри та судин. Малорухливість, недостатнє споживання рідини погіршують ситуацію. Кров стає густішою, що ускладнює її циркуляцію.
  • Клімакс – випробування для нервової системи: нервозність, неконтрольований гнів, тривожні стани – часті супутники цього етапу. Ці емоційні сплески провокують викид норадреналіну — гормону, що викликає артеріальну гіпертензію.
  • Типові для клімаксу припливи, що характеризуються сильним потовиділенням та порушенням сну, також ведуть до стрибків артеріального тиску.

Але не варто все списувати на клімакс. Роль гормонів загальновизнана, але не ексклюзивна. Сучасні дослідження стверджують:

«… і патологічна менопауза, і артеріальна гіпертензія мають загальні чинники – підвищений індекс маси тіла, куріння та соціально-економічний статус»².

Жінки, наперекір цій, безперечно критичній фазі життя, мають активно діяти. І до того ж діяти на випередження. Яким чином?

 

Як усунути причини високого тиску у жінок після 50 років

Перегляньте свій спосіб життя після 45 років, якщо ви ще не зробили цього. До речі, жіночий організм вдячно реагує на розумне ставлення до нього.

Отже, що ми можемо зробити?

Рух — це життя

Рекомендацію активно діяти слід розуміти не лише у переносному, а й у буквальному сенсі. Гіподинамія – перша з причин підвищеного тиску у жінок після 50 років.

Рух тренує кровоносні судини і робить їх еластичними. Ще вранці, лежачи в ліжку, потягніться і зробіть вправу велосипед — ваші вени скажуть вам спасибі.

Протягом дня використовуйте будь-яку можливість рухатись: проігноруйте ліфт, зробіть гімнастику для ніг під столом в офісі, використовуйте частину обідньої перерви для прогулянки, пройдіться після роботи або після вечері замість сидіння на дивані.

Це принесе користь вашому кровообігу, вашим суглобам та нервовій системі.

Харчування під час менопаузи

Підвищення маси тіла — ще одна причина високого тиску у жінок після 50 років. Ожиріння неминуче веде до гіпертонічної хвороби, оскільки серцю доводиться перекачувати більше крові.

Подумайте про калорійність їжі. Відмовтеся від солодких напоїв, напівфабрикатів, готових соусів, перекусів шоколадними батончиками.

Не забуваймо, що є продукти, які знижують тиск. Різноманітні та смачні: морська риба, банани, буряк та буряковий сік. Причому риба не обов’язково дорога — це може бути хек або тріска.

Не відмовляємо собі у шоколадних задоволеннях: балуємо себе какао (нерозчинним) та шоколадом (із вмістом какао від 75%).

Чай із шипшини належить до перевірених часом народних засобів від підвищеного тиску. Випивайте щодня дві чашки цього чаю замість кави.

Здорове харчування у поєднанні з фізичною активністю позитивно позначиться на загальному самопочутті. А зміни фігури стануть додатковим бонусом.

Все зайве — за борт: відмовляємося від шкідливих звичок

Щоб гідно зустріти клімакс, потрібно відмовитись від шкідливих звичок. Підвищене споживання солі, зайва чарка та залежність від нікотину – найчастіша причина високого тиску у жінок після 50 років.

Сіль затримує воду в організмі — це неприємна набряклість обличчя, тяжкість у ногах і гіпертензія. Рекомендована ВОЗ норма солі становить 5 г — одна чайна ложка. Українець у середньому вживає 8-11 г солі на день, а це – подвійна норма.

Здавалося б, одна чайна ложка — цілком здійсненна норма. АЛЕ: ця ложка вже міститься, наприклад, у 300 грамах сиру або ковбаси, у двох маринованих огірках або у трьох шматочках оселедця. А в одній піці у середньому міститься 10 г солі. Плюс до цього ми солимо практично всі страви: салат, супчик, котлетки, картоплю і гречану кашу.

Перегляньте ставлення до солі, намагайтеся недосолити. Заберіть сільничку зі столу. Такі спеції як карі, сушений імбир, мускатний горіх — чудовий пряний варіант відходу від солі.

При цьому зверніть особливу увагу на базилік, орегано, петрушку та зелену цибулю — трави, що знижують тиск. Наберіться терпіння: вашим смаковим рецепторам знадобиться певний час для перебудови на «несолоний» режим.

Жінки більш чутливі до нікотину та алкоголю. Тому відмова від паління – найпотужніша підтримка жіночого організму. При цьому не варто відмовляти собі час від часу в келиху вина до овочевої вечері.

Безпечна норма споживання чистого спирту: максимум 12 г на добу. На практиці це означає: один келих пива (300 мл) або один келих вина (125 мл) на день.

Думаємо позитивно та знижуємо тиск натуральними засобами

Ще одна причина високого тиску у жінок після 50 років — горезвісна криза середнього віку. Наповніть життя позитивними емоціями, уникайте негативу, навчіться релаксації.

Природа має вражаючий арсенал добре вивчених засобів проти гіпертонії. Глід і раувольфія – це не лише гарна ягода та яскрава квітка, це – лікарські рослини для нормалізації тиску.

Ну і найголовніше: постарайтеся регулярно відвідувати вашого сімейного лікаря та гінеколога!

Посилання на міжнародні джерела

¹Результати дослідження зі здоров’я дорослих у Німеччині (DEGS1) Neuhauser та ін.

² Встановлений вплив менопаузи на артеріальний тиск The uncertain effect of menopause on blood pressure Valérie Tikhonoff 1Edoardo Casiglia 2 3Federica GasparottiPaolo Spinella J Hum Hypertens. 2019 Jun;33(6):421-428. doi: 10.1038/s41371-019-0194-y. Epub 2019 Mar 21.