Утруднене сечовипускання у чоловіків

Утруднене сечовипускання у чоловіків після 60 років найчастіше свідчить про доброякісну гіперплазію передміхурової залози, у молодому та зрілому віці – про простатит.

 

Перші ознаки та розвиток

Перші катетери для звільнення сечового міхура винайдені в Стародавньому Єгипті (знахідки у гробницях фараонів). З давніх-давен і до наших днів утруднене сечовипускання у чоловіків протікає однаково.

Утруднене сечовипускання у чоловіків після 60 років найчастіше свідчить про доброякісну гіперплазію передміхурової залози (аденому простати), у молодому та зрілому віці – про запальний процес (гострий або хронічний простатит).

Патологія розвивається поступово. На ранніх стадіях проблему можна зареєструвати за збільшенням часу, необхідного для звільнення сечового міхура. Пацієнти звертають увагу на перші симптоми:

  • низький натиск (млявий струмінь сечі);
  • переривчастий струмінь;
  • підтікання крапель.

При прогресуванні хвороби пацієнту потрібно докладати зусиль (тужитися), щоб звільнити сечовий міхур. Опір відтоку сечі підвищується, а компенсаторні механізми виснажуються. В результаті сечовий міхур ніколи не звільняється у повному обсязі, що відчувається суб’єктивно і виявляється при інструментальних дослідженнях.

Крайня ступінь розвитку порушення відтоку сечі, що потребує катетера для порятунку життя, виникає далеко ще не в усіх. Багато залежить від причини, своєчасності діагностики та адекватності лікування.

 

Утруднене сечовипускання у чоловіків до 60 років

Гострий простатит

Утруднене сечовипускання у чоловіків молодого та зрілого віку найчастіше виникає внаслідок запалення передміхурової залози (простатиту).

Запалена передміхурова залоза збільшується в розмірах і здавлює сечовипускальний канал, що проходить в товщі її паренхіми. В результаті порушується відтік сечі.

Гострий запальний процес супроводжується:

  • лихоманкою;
  • болем у промежині, що віддає назад у поперек і вперед у головку статевого члена;
  • млявим переривчастим струменем сечі, підтіканням крапель;
  • частими нестримними позивами.

Критичні порушення розвиваються при рефлекторному спазмі м’язових волокон передміхурової залози та уретри. У такому випадку необхідне термінове медичне втручання задля збереження життя хворого (катетеризація сечового міхура).

 

Хронічний простатит

Простатит схильний до завзятого хронічного перебігу. Утруднене сечовипускання у чоловіків при хронічному простатиті в період ремісії пов’язане з нервово-рефлекторними механізмами, оскільки збільшення залози, як правило, незначне.

У період між загостреннями млявий переривчастий струмінь сечі може бути єдиною ознакою патології або поєднуватися з одним або декількома із симптомів:

  • тягнучою болем у промежині та попереку;
  • частими нічними походами до туалетної кімнати;
  • імперативними позивами;
  • дратівливістю;
  • свербінням навколо заднього проходу;
  • виділенням слизу із сечівника при натужуванні.

Утруднене сечовипускання у чоловіків при хронічному простатиті поряд з іншими механізмами (порушення кровообігу в малому тазі, зниження імунітету, нейрогенні фактори) підтримує млявий запальний процес.

Загострення провокуються переохолодженням, сексуальними ексцесами (періоди утримання від сексу, що змінюються бурхливим статевим життям), зловживанням алкоголю.

Симптоми загострення хронічного простатиту відповідають клініці гострого процесу аж до розвитку важких ускладнень (абсцес, гостра затримка сечі).

 

Утруднене сечовипускання у чоловіків після 60 років

Найчастіша причина порушення сечовипускання у чоловіків після 60 років – доброякісна гіперплазія передміхурової залози (аденома простати). Це розростання тканини залози, пов’язане із віковою гормональною перебудовою.

Аденома передміхурової залози, як і чоловічий клімакс, розвивається поступово, перші симптоми з’являються після 60-65 років. Але можливий і ранній розвиток – у 50, або навіть у 40-45 років.

Симптоми порушення відтоку сечі при доброякісній гіперплазії передміхурової залози поєднуються з ознаками подразнення, складаючи клінічну картину:

  • ослаблення напору струменя;
  • почастішання сечовипускання спочатку вночі, а потім і вдень;
  • відчуття неповного спорожнення;
  • імперативні позиви.

Порушення відтоку сечі при доброякісній гіперплазії передміхурової залози частково пов’язане з розростанням тканини, частково з порушенням нервової регуляції процесу на рівні сечового міхура. Тому у деяких пацієнтів симптоми, що їх турбують, зберігаються після операції.

 

Інші причини утрудненого сечовипускання у чоловіків

У разі порушення відтоку сечі слід звертатися до уролога. На першому прийомі лікар установить попередній діагноз захворювання. Крім простатиту та доброякісної гіперплазії передміхурової залози утруднене сечовипускання у чоловіків може мати й інші причини.

Порушення прохідності нижніх сечовивідних шляхів вроджені та набуті (наслідки травм, операцій, опіків, а також камені та інші сторонні тіла) можуть діагностуватися в будь-якому віці.

Рак передміхурової залози розвивається після 50-55 років з ділянок простати, що не обмежують уретру. Порушення відтоку сечі виникає при значних розмірах пухлини з відповідною до стадії симптоматикою (болі, виснаження, кровотечі, ознаки метастазів у віддалених органах).

Органічне ураження нервової тканини, що відповідає за спорожнення сечового міхура. Патологія може мати периферичне (діабетична полінейропатія, ушкодження нервів під час операції) або центральне (ушкодження спинного мозку, інсульт) походження, вроджений та набутий характер.

Функціональні порушення часто пов’язані із психологічними проблемами. Інша причина – перенесені урологічні захворювання, що протікають з порушенням сечовипускання.

 

Ліки чи операція?

Кількість операцій із приводу аденоми передміхурової залози останнім часом прогресивно зменшується. Перехід на переважно консервативне лікування відбувся кілька десятиліть тому. Виявилося, що механічна обструкція не є провідним механізмом порушення відтоку сечі при доброякісній гіперплазії передміхурової залози.

Багаторічний клінічний досвід лікування цієї поширеної патології показав, що:

  • утруднене сечовипускання у чоловіків не завжди корелює за ступенем зі збільшення залози;
  • вираженість симптомів залежить від якості консервативного лікування та способу життя пацієнта (переохолодження, алкоголь, порушення дієти можуть спричинити гостру затримку сечі навіть при незначному збільшенні залози);
  • деякі пацієнти продовжують страждати від симптомів порушення сечовипускання після хірургічного втручання.

Інша причина переходу на консервативне лікування – діагностика захворювання на ранніх стадіях розвитку. Раніше пацієнти боялися операції, тож не зверталися вчасно до лікаря.

Важливо знати. Утруднене сечовипускання у чоловіків у запущених випадках потребує хірургічного втручання для збереження життя (запобігання прогресу ниркової недостатності). Тому операції проводять навіть якщо немає надії, що скальпель хирурга звільнить від усіх симптомів аденоми передміхурової залози.

 

Пальма Сабаль для чоловіків

Пальма Сабаль (Серенея) – ліки з арсеналу народної медицини американських індіанців. Ягоди пальми використовували для лікування хвороб сечовидільної системи, а також для підвищення потенції, лібідо та загального тонізуючого ефекту.

Вже кілька десятиліть пальма Сабаль для чоловіків використовується в США як компонент комбінованих препаратів для лікування хронічного простатиту, оскільки має одразу кілька корисних ефектів:

  • антисептичний;
  • спазмолітичний;
  • підвищує імунітет.

Крім того, пальма Сабаль для чоловіків віком 40 років і старше рекомендована як біологічно активна добавка. Діюча речовина Серенея нормалізує гормональний фон: запобігає передчасному чоловічому клімаксу, попереджає аденому передміхурової залози, благотворно впливає на лібідо та потенцію.

Утруднене сечовипускання у чоловіків – одне з показань для застосування пальма Сабаль. Компоненти Серенеї чинять пряму дію – знімають спазм м’язів, що стискають сечівник.

 

Препарат Хомвіо®-Простан

Екстракт пальми Сабаль (Серенея) входить до складу німецького препарату Хомвіо®-Простан, призначеного для лікування та профілактики захворювань простати (доброякісна гіперплазія передміхурової залози, простатит).

Хондодедрон, інший компонент Хомвіо®-Простан, родом із Бразилії. Місцеві лікарі використовують його як болезаспокійливе при нирковій коліці та запальних захворюваннях сечовивідних шляхів, що протікають із порушенням виведення сечі.

Корінь хондодедрону має виражену спазмолітичну дію, тому рекомендований не тільки при запальному ураженні простати, але й при аденомі передміхурової залози.

Тополя осиноподібна, третій і останній компонент Хомвіо®-Простан, росте в середніх широтах Північної Америки. Має протизапальну, болезаспокійливу та антибактеріальну дію.

Використовується для лікування запальних захворювань сечостатевої системи, запобігає розвитку доброякісної гіперплазії передміхурової залози.

Усі компоненти препарату Хомвіо®-Простан взаємно потенціюють дію один одного, що дає змогу знизити дозу діючих речовин та запобігти побічним ефектам.

Увага! Фітопрепарати – це ліки. Уважно читайте інструкцію Хомвіо®-Простан. Зверніть увагу на протипоказання, сумісність з іншими препаратами, а також на дозу та тривалість курсового прийому.

Консервативне лікування простатиту та аденоми передміхурової залози повинно проводитись під наглядом лікаря.

Самолікування небезпечне для здоров’я.