“Нервовий” цистит у жінок

Чи може бути цистит на нервовому ґрунті?

Цистит “через нерви” у міжнародній класифікації хвороб носить складну назву “синдром хворобливого сечового міхура” (СХСМ) або “інтерстиціальний цистит” (ІЦ).

Ця патологія не несе загрози наглої смерті чи інвалідності, але схильна до хронічно-рецидивуючого перебігу. Запальний процес має асептичний характер. Тому стандартні антибактеріальні засоби безсилі.

У 5-10% випадків інтерстиціального циститу на внутрішній оболонці сечового міхура утворюються стійкі до терапії хворобливі виразки, що нерідко кровлять. 

Це в цілому доброякісні елементи (не перетворюються у злоякісну пухлину, не приводять до прободіння стінки міхура). Але вони часто виникають на тому ж самому місці після видалення.

Багаторічні клінічні спостереження за пацієнтами довели нервовий характер захворювання: патологія може надовго зникнути при зміні способу життя і повернутися після впливу стресового фактора.

Статистично інтерстиціальний цистит у жінок розвивається у 5-8 разів частіше, ніж у чоловіків. Деякі дослідники вважають, що, на відміну від жіночого, чоловічий інтерстиціальний цистит є лише ускладненням інших хвороб.

Інтерстиціальний цистит у жінок: хто у групі ризику?

Інтерстиціальний цистит у жінок розвивається у середньому віці. Гормональні бурі передклімактеричного та клімактеричного періоду сприяють підвищенню вразливості нервової та сечостатевої систем.

Однак останнім часом все частіше “нервовий” цистит реєструють у жінок до 35 і навіть до 30 років. Це свідчить про підвищення впливу провокуючих факторів:

  • забруднення довкілля (мешканки проблемних регіонів хворіють частіше);
  • хронічні стреси сучасної цивілізації (війни, теракти, підвищена щільність населення, високий темп життя, постійно зростаючий обсяг інформації).

Окрім того, цистит на нервовому ґрунті частіше виникає у пацієнток з алергією, деякими рідкісними аутоімунними захворюваннями (синдром Шегрена), у хворих на  синдром подразненого кишечника, синдром хронічної втоми, а також у жінок з підвищеною чутливістю до глютену.

Діагностика “нервового” циститу

Симптоми

Важлива ознака інтерстиціального циститу — біль у надлобковій ділянці. Больовий синдром посилюється при сильному наповненні сечового міхура, випорожнення може приносити полегшення, а може спровокувати біль.

Інша група симптомів інтерстиціального циститу — порушення сечовипускання:

  • часті потужні позиви (аж до нетримання сечі);
  • затримка сечі перед сечовипусканням (нервовий спазм сечового міхура);
  • біль та/або печія під час відходження сечі;
  • необхідність вставати вночі.

Біль під час сексу — симптом інтерстиціального циститу, що часто зустрічається у жінок. При тривалому перебігу захворювання розвивається синдром хронічного тазового болю. У таких випадках больовий синдром набуває розлитого характеру: біль відчувається внизу живота, в промежині, в ділянці попереку.

До якого лікаря звертатися жінці при “нервовому” циститі

Діагностика інтерстиціального циститу зводиться до виключення інших захворювань, які можуть спричинити схожі симптоми.

Насамперед слід думати про жіночі патології, такі як:

  • міома матки;
  • ендометріоз;
  • хронічні інфекційно-запальні захворювання малого тазу.

Крім того, слід виключити інфекційний цистит, який також може мати хронічний перебіг. Слід пам’ятати, що симптоми будь-якої хвороби посилюються під впливом стресу.

Якщо ви підозрюєте цистит на нервовому ґрунті, найкраще піти до вузького фахівця з жіночої урології – урогінеколога. Якщо така послуга вам недоступна, доведеться звертатися до терапевта, який направить вас на аналіз сечі та огляд гінеколога.

Міжнародні стандарти діагностики та лікування інтерстиціального циститу

Діагностика

Міжнародні стандарти діагностики інтерстиціального циститу зараз перебувають у стадії розробки. Фахівців турбує проблема: клінічна картина інтерстиціального циститу у жінок може відрізнятися за яскравістю симптомів. Деякі ознаки можуть бути відсутніми.

На щастя, виразки та грубі зміни слизової оболонки сечового міхура розвиваються не завжди. Досить неприємний тест із інсталяцією (вливанням) у сечовий міхур калію сьогодні визнаний недостовірним.

Разом з тим, міжнародну урологічну думку турбує велика кількість помилок, коли жінкам з “нервовим” циститом встановлюють діагноз міоми чи ендометріозу. Тому радять частіше звертатися саме до уролога, який досі у багатьох країнах вважається “чоловічим” лікарем.

Лікування

Антибіотики та антибактеріальні засоби суворо заборонені. Під заборону також потрапили вправи Кегеля, які традиційно призначалися для зміцнення тазового дна у жінок.

Першою лінією оборони від інтерстиціального циститу визнана немедикаментозна терапія, що покликана змінити стиль життя:

  • просвітництво (відмова від шкідливих звичок, гігієна статевого життя);
  • дієта (виключення кислої, гіркої, гострої їжі, кави, шоколаду та інших продуктів, що викликають загострення);
  • керування стресом.

Медикаментозна терапія при інтерстиціальному циститі призначається як друга лінія, тобто в тих випадках, коли першу лінію оборони було прорвано хворобою.

Характерно, що серед стандартних засобів — старий добрий антидепресант амітриптилін, а також знеболювальні (ібупрофен) та десенсибілізуючі препарати (циметидин).

При стійкості симптомів інтерстиціального циститу призначаються інвазивні методи: від промивань сечового міхура до хірургічних операцій.

Комплексне лікування “нервового” циститу від Хомвіора

Управління стресом від Хомвіо®-Нервін

Ми не рекомендуємо вдаватися до самолікування. Однак діагностичний пошук може зайняти тривалий час, а лікувати викликаний стресом цистит необхідно відразу. Тому що самі симптоми інтерстиціального циститу є потужним стресовим фактором.

Оптимальний вибір – натуральні засоби, які можна приймати ще до встановлення точного діагнозу. Німецький препарат Хомвіо-Нервін містить кілька компонентів, які:

  • відновлять функцію засинання;
  • продовжать фазу глибокого сну;
  • усунуть підвищену тривожність;
  • відновлять працездатність;
  • стабілізують емоційний стан.

Компонент Хомвіо-Нервін, гіосціамус, має знеболюючий та спазмолітичний ефект, а також чинить заспокійливу дію на м’язові волокна сечостатевих шляхів.

Це особливо важливо при запальних захворюваннях сечовивідної системи. Тому препарат використовують у загальному комплексі лікування урологічних патологій нервового та інфекційно-запального характеру.

Препарат показаний до застосування у поєднанні зі “спеціалізованими” урологічними натуральними препаратами.

Хомвіо®-Нервін та Хомвіо®-Простан для жінок

Комбінація Хомвіо-Простан і Хомвіо-Нервін пройшла клінічні випробування і рекомендована для пацієнтів, які страждають від патологій сечостатевої сфери. Результати фахівцям можна переглянути тут.

Якщо коротко, то Хомвіо-Нервін посилює дію Хомвіо-Простан:

  • нормалізує сечовипускання (спазмолітичний ефект);
  • знімає больовий синдром (болезаспокійлива дія);
  • знижує кількість позивів (заспокійливий ефект).

Хомвіо®-Простан отримав назву завдяки успіхам у галузі лікування чоловічих урологічних захворювань.

Тим часом, за своєю історією цей засіб швидше “жіночий”, ніж “чоловічий”. Один із компонентів препарату – легендарна пальма Сабаль. Свого часу її дію випробували на жінках. За допомогою Сабаль лікували пов’язані з нездоровою психікою хвороби сечостатевої системи. І отримали чудові результати у жінок-пацієнток.

Однак згодом результати “жіночих” досліджень затьмарили результати лікування патологій передміхурової залози у чоловіків. Тому сьогодні при згадці словосполучення “пальма Сабаль” відразу виникає асоціація з чоловічою урологією.