10 ознак хронічного стресу, про які ви не знали

Фізіологічні ознаки стресу

Шкірні висипання. Висипання при хронічному стресі може мати як алергічний, так і інфекційно-запальний характер (вугрі, фурункули). У пацієнтів із спадковою схильністю на фоні хронічного стресу може виникнути екзема, псоріаз, вітіліго.

Порушення роботи кишківника. Проноси у важких випадках перетворюються на залежність від унітазу (ведмежа хвороба). Також характерний тривалий закреп, що, які змінюється проносом. У разі тривалого перебігу розвивається синдром подразненого кишківника.

Патологія сечовидільної системи. На ранніх стадіях має оборотний функціональний характер (часті позиви, помилкові позиви, складнощі при сечовипусканні). Згодом у жінок може розвинутись інтерстиціальний цистит, а у чоловіків хронічний асептичний простатит.

Головні болі. Класичний тип — “головний біль напруги”. Відчуття шолома, що стягує череп, після напруженого дня. Рідше зустрічається біль у скронях, в області чола, потилиці, головний біль розлитого характеру.

Тиск від нервів спочатку має нестабільний характер. Класична картина: різкі коливання тиску, які можуть призводити до непритомності. Якщо не вживати заходів, у схильних осіб розвивається гіпертонічна хвороба.

Біль у серці. Як правило, пов’язаний з нервовою перенапругою. Але може виникати спонтанно. Може мати давлячий, колючий або ниючий характер, триває досить довго (десять хвилин та довше).

Порушення обміну речовин. Сьогодні багато пишуть про “заїдання” стресу. Але основна проблема полягає в тому, що при хронічному стресі може бути набір або втрата ваги при звичайному харчовому та руховому режимі.

Психологічні ознаки стресу

Сонливість може бути такою самою ознакою стресу, як і безсоння. Механізм той самий, як у разі “заїдання” стресу. Людина “втікає” у сон, щоб відключитися від негативних психологічних чинників, що її турбують.

Досить часто сонливість розвивається як наслідок загального виснаження нервової системи на тлі інших ознак цієї патології:

  • підвищена стомлюваність;
  • зниження когнітивних функцій (пам’ять, концентрація уваги);
  • нервозність, дратівливість, схильність до депресії.

Зниження лібідо часто супроводжується функціональними порушеннями роботи статевої системи (нервові збої менструального циклу у жінок, психогенна імпотенція у чоловіків).

Зміни характеру поведінки. Багато в чому залежать від особистості, що потрапила в ситуацію хронічного стресу, причини розвитку стресу, а також від зовнішніх умов (побутових, соціальних, психологічних).

Тому клінічна картина варіює від емоційних вибухів із втратою контролю над собою до повної апатії. У схильних осіб можливий розвиток фобій, нав’язливих думок, підвищеної підозрілості.

Як розпізнати хронічний стрес

Наведені 10 ознак хронічного стресу можуть по-різному комбінуватися у різних людей. Проте головна проблема — необхідність виключити захворювання, які потребують негайної допомоги (від гіпертонічної хвороби до онкозахворювань).

Симптоми хронічного стресу, як правило, охоплюють кілька систем (кровообігу, сечовивідна, травна, ендокринна тощо), але при цьому мають функціональний характер. Тому об’єктивні методи діагностики реєструють нормальні показники та/або незначні відхилення від норми.

Для виключення серйозної патології знадобляться:

  • лабораторні дослідження;
  • функціональна діагностика (ЕКГ, вимір артеріального тиску);
  • апаратне обстеження (УЗД, КТ, МРТ).

У пацієнтів із симптомами хронічного стресу нерідко трапляється “гіпертензія білого халата” — підвищення артеріального тиску у відповідь на його дослідження. Тому при підозрі на гіпертонічну хворобу та/або аритмії серця рекомендовано моніторинг АТ та ЕКГ (добовий).

Лікування хронічного стресу

Процес виключення діагнозів захворювань, які мають такі ж симптоми, як і хронічний стрес, може зайняти тривалий час. Однак підтримати виснажену центральну нервову систему можна прямо зараз.

Пропоновані нами методи принесуть користь будь-якій людині. Навіть абсолютно здоровій:

  • проводьте якнайбільше часу на свіжому повітрі у спілкуванні з живою природою;
  • рух — це чудовий розслабляючий і відволікаючий інструмент, який не вимагає нічого, крім вашого тіла (гімнастика, ходьба, плавання);
  • опануйте методи самодопомоги, необхідні в ситуації хронічного стресу;
  • використовуйте техніки розслаблення у стресових ситуаціях;
  • дотримуйтесь соціально-психологічної гігієни (хоча б на якийсь час відмовтеся від спілкування з людьми, які вас засмучують або дратують, у тому числі і в соц.мережах).

Для підтримки нервової системи у стресових ситуаціях показані комбіновані медикаменти з натуральними діючими речовинами. Зверніть увагу на німецький препарат Хомвіо®-Нервін, що пройшов клінічні дослідження в Україні та рекомендований як “ліки від стресу”.