Підвищений артеріальний тиск (гіпертонія) – доволі поширене захворювання, яким насправді страждають 11 мільйонів українців (при чисельності населення 40 млн.) Головний біль, запаморочення і постійна втома – симптом У довгостроковій перспективі гіпертонія пошкоджує кровоносні судини і сприяє розвитку вторинних захворювань, таких як серцеві напади та інсульти.
Про підвищений артеріальний тиск говорять при показаннях ≥ 130-139 на 85-89 мм рт. ст. Тиск 140 на 90 мм рт. вважається високим.
Високий тиск у молодих
Широко распростанени думку, що підвищений артеріальний тиск стосується тільки літніх людей. Проте гіпертонія молодшає, і лікарі все частіше виявляють підвищені показники тиску у молодих пацієнтів – причому іноді абсолютно випадково, адже молода людина і не підозрює про існування цієї проблеми.
Причини підвищення тиску у молодих
Основними факторами підвищеного тиску у молодих людей є спадкова схильність, нездоровий спосіб життя і стрес. Стійке підвищеня тиску може в перспективі призвести до постійних проблем із серцем, судинами і нирками. Молодим людям, як правило, легше вдається запобігти стійкій гіпертонії або знизити тиск бкз лінків, змінив спосіб життя. Іноді для нормалізації артеріального тиску буває досить скинути зайву вагу, регулярно займатися спортом, внести корективи в харчування. Але точні причини гіпертонії в кожному окремому випадку повинні бути визначені лікарем.
Що підвищує тиск
- Алкоголь, нікотин і нічне життя
Випити келих пива або вина час від часу – чому б і ні. Але регулярне і надмірне вживання алкоголю може пошкодити судини, привести до хронічної гіпертонії, підвищити ризик інсульту і серцевого нападу.
Крім алкоголю, куріння є однією з основних причин високого кров’яного тиску. Однозначно, паління підвищує тиск. І ось чому. Під час паління звужуються кровоносні судини, при цьому серце б’ється частіше і швидше, щоб забезпечити організм достатньою кількістю кисню.
Інтенсивна нічне життя також шкідливе в довгостроковій перспективі. Хронічна втома і недосипання, алкоголь і куріння – типові супутники нічного життя. Такий «комплекс» підвищує кровяний тиск і призводить до багатьох інших проблем зі здоров’ям, наприклад порушення сну.
- Нездорове харчування
Їжа з високим вмістом солі і цукру може підвищити тиск. Особливо чутливі до неї люди, у яких вже є гіпертонія. Тому їм слід зменшити споживання солі і цукру. Рекомендується обмежити вживання солодких газованих напоїв, напівфабрикатів, фастфуда (в них особливо багато солі, цукру і жирів низької якості). Зловживання фастфудом рано чи пізно позначиться на рівні холестерину в крові, а тиск і холестерин, як відомо, взаємопов’язані. Крім того, незбалансоване харчування може привести до дефіциту поживних мікроелементів: додаткове споживання поживних речовин і вітамінів, таких як калій, кальцій, магній, жирні кислоти омега-3 і вітамін С, може допомогти підтримувати нормальний тиск. Серед інших факторів є кава, чорний і зелений чай: вони можуть короткочасно підвищити тиск.
- Малорухливість
Навчання, робота в офісі або інша сидяча робота: ми дуже довго сидимо і дуже мало рухаємся. Це ще одна причина підвищеного артеріального тиску. Брак руху має наслідок: судини втрачають еластичність. В результаті судини можуть стати жорсткішими і звузитися. Це в свою чергу ускладнює кровообіг, тиск підвищується.
- Зайва вага
Надмірна вага часто безпосередньо пов’язана з нездоровим харчуванням і відсутністю фізичної активності. Але хороша новина полягає в тому, що якщо ви схуднете, ваше артеріальний тиск може прийти в норму. Так що, менше дивана, чіпсів і коли – більше їзди на велосипеді, бігу або танців: результат не змусить себе довго чекати!
- Стрес
На жаль, для багатьох стрес – це невід’ємна ознака повсякденного життя. Підвищений тиск може в перспективі стати наслідком постоянного стресу. У короткостроковій перспективі це не велика проблема, але в довгостроковій перспективі стрес може викликати стійке підвищення артеріального тиску.
Техніки релаксації, такі як прогресивна м’язова релаксація, аутогенне тренування, йога, дихальні вправи або просто прогулянка в парку або за містом, допомагають як мінімум нормалізувати тиск.
- Спадкова схильність до гіпертонії
Якщо найближчі родичі страждають підвищеним артеріальним тиском, є високий ризик успадкувати його. Тому особливо важливо час від часу перевіряти свій артеріальний тиск і в молодому віці.
Не жартуйте з тиском. Регулярно контролюйте його. Навіть якщо у вас «хороші» показники артеріального тиску (систолічний 120-129, діастолічний 80-84), регулярне вимірювання артеріального тиску важливо для контролю. Скористайтеся одним із численних безкоштовних додатків, наприклад «Кардіожурнал» або «Щоденник артеріального тиску».
В цілому здоровий спосіб життя, збалансоване харчування і спорт можуть забезпечити хороші результати, особливо в молодому віці, на початковій стадії захворювання. І якщо ваш лікар дійсно діагностує порушення артеріального тиску, препарати на рослинній основі, такі як Хомвіотензін®, допоможуть поступово і м’яко нормалізувати тиск.